Šport

Štefan Svitko

O projekte

Štefan Svitko je 3-násobný majster Európy, držiteľ titulu vicemajstra svetovej súťaže Rely Dakar 2016, niekoľkonásobný majster Slovenska v enduro a cross country a jazdecký líder motocyklového SLOVNAFT Teamu. Vďaka jeho dôvere môžeme spolupracovať už niekoľko sezón, počas ktorých exceloval skvelými výkonmi, na extrémnej Rely Dakar.

Rodák z oravského Žaškova má prirodzený jazdecký talent s citom pre terén a od detstva prejavoval veľkú húževnatosť a vytrvalosť v tréningu. Na motocykli jazdí  už od svojich dvanástich rokov. Názov disciplíny, v ktorej Štefan už niekoľko rokov patrí k svetovej elite, pochádza z anglického výrazu „endurance“ – vytrvalosť, odolnosť. Je to najstaršia terénna disciplína, jazdí sa od roku 1911 a je kombináciou jazdy po ceste a v teréne. Svoju vytrvalosť vie Svitko výborne využiť práve na extrémnej trati Rely Dakar, kde vo svojich pretekárskych motorkách a servisných vozoch používa a testuje oleje produktového radu MOL Dynamic, ktoré sú svojimi parametrami určené aj do extrémnych prevádzkových podmienok.

Ako prvý motocyklový reprezentant Slovenska dokončil celosvetovo najťažšiu Rely Dakar v roku 2010 hneď pri svojej premiére, pričom obsadil 13. miesto a získal ocenenie Najlepší nováčik Rely Dakar 2010. Odvtedy jazdí na štvortaktnej 450-ke KTM. V roku 2012 sa posunul na vynikajúcu 5. priečku a v roku 2014 skončil v elitnej desiatke najlepších svetových jazdcov, keď obsadil 9. miesto. V roku 2015 opakoval svoj úspech spred troch rokov, keď sa umiestnil na 5. mieste a v tom istom roku sa tiež zúčastnil na marockej Rely Merzouga, kde skončil na výbornom treťom mieste. Dosiaľ najlepší výkon dosiahol v roku 2016, keď sa prebojoval medzi svetovú špičku a získal fantastické 2. miesto a tiež ocenenie vicemajstra Rely Dakar 2016. Na jubilejnom 40. ročníku Rely Dakar 2018 sa ako jediný slovenský jazdec prebojoval na celkové ôsme miesto, no jeho šancu na skvelé umiestnenie prekazil pád štyri etapy pred koncom, kde si poranil rameno a musel z týchto pretekov odstúpiť.

Števo sa okrem Rely Dakar pravidelne zúčastňuje na viacerých pretekoch na Slovensku, ale aj v zahraničí. Motiváciu a veľké ambície nestráca, v čom ho podporuje najmä jeho rodina aj celý Slovnaft Team. Všetky jeho zážitky a zaujímavosti z Rely Dakar nájdete na jeho oficiálnom webe.

Novinky (40)

Štefan Svitko

22. január 2024

🏍️ Štefan Svitko si na jubilejnom Dakare splnil svoj cieľ skončiť v TOP 10 🏍️

Trojnásobný majster Európy, 25-násobný majster Slovenska v enduro a cross country a najúspešnejší slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko sa v sobotu 20. januára 2024 v noci vrátil zo Saudskej Arábie z najprestížnejších pretekov sveta. Na Rely Dakar štartoval vo farbách Slovnaft Rally Teamu už pätnástykrát. Pri jeho mene sa v listine motocyklových pretekárov vyníma oficiálny štatút „Dakarská legenda“. Opäť sa ukázalo, že mu tento štatút oprávnene patrí. V nabitej konkurencii továrenských jazdcov skončil na celkovom 9. mieste.

Štefan Svitko

05. január 2024

Štefan Svitko prepisuje históriu počtu štartov na Dakare

Už pätnásty raz sa Štefan Svitko vo farbách Slovnaft Rally Teamu postaví na štart najťažšej rely sveta. Najúspešnejší slovenský motocyklový jazdec, trojnásobný majster Európy, ktorý sa tento rok po 25. krát stal majstrom Slovenska v enduro a cross country bude opäť jazdiť s titulom Dakarská legenda.