Šport

Štefan Svitko

O projekte

Štefan Svitko je 3-násobný majster Európy, držiteľ titulu vicemajstra svetovej súťaže Rely Dakar 2016, niekoľkonásobný majster Slovenska v enduro a cross country a jazdecký líder motocyklového SLOVNAFT Teamu. Vďaka jeho dôvere môžeme spolupracovať už niekoľko sezón, počas ktorých exceloval skvelými výkonmi, na extrémnej Rely Dakar.

Rodák z oravského Žaškova má prirodzený jazdecký talent s citom pre terén a od detstva prejavoval veľkú húževnatosť a vytrvalosť v tréningu. Na motocykli jazdí  už od svojich dvanástich rokov. Názov disciplíny, v ktorej Štefan už niekoľko rokov patrí k svetovej elite, pochádza z anglického výrazu „endurance“ – vytrvalosť, odolnosť. Je to najstaršia terénna disciplína, jazdí sa od roku 1911 a je kombináciou jazdy po ceste a v teréne. Svoju vytrvalosť vie Svitko výborne využiť práve na extrémnej trati Rely Dakar, kde vo svojich pretekárskych motorkách a servisných vozoch používa a testuje oleje produktového radu MOL Dynamic, ktoré sú svojimi parametrami určené aj do extrémnych prevádzkových podmienok.

Ako prvý motocyklový reprezentant Slovenska dokončil celosvetovo najťažšiu Rely Dakar v roku 2010 hneď pri svojej premiére, pričom obsadil 13. miesto a získal ocenenie Najlepší nováčik Rely Dakar 2010. Odvtedy jazdí na štvortaktnej 450-ke KTM. V roku 2012 sa posunul na vynikajúcu 5. priečku a v roku 2014 skončil v elitnej desiatke najlepších svetových jazdcov, keď obsadil 9. miesto. V roku 2015 opakoval svoj úspech spred troch rokov, keď sa umiestnil na 5. mieste a v tom istom roku sa tiež zúčastnil na marockej Rely Merzouga, kde skončil na výbornom treťom mieste. Dosiaľ najlepší výkon dosiahol v roku 2016, keď sa prebojoval medzi svetovú špičku a získal fantastické 2. miesto a tiež ocenenie vicemajstra Rely Dakar 2016. Na jubilejnom 40. ročníku Rely Dakar 2018 sa ako jediný slovenský jazdec prebojoval na celkové ôsme miesto, no jeho šancu na skvelé umiestnenie prekazil pád štyri etapy pred koncom, kde si poranil rameno a musel z týchto pretekov odstúpiť.

Števo sa okrem Rely Dakar pravidelne zúčastňuje na viacerých pretekoch na Slovensku, ale aj v zahraničí. Motiváciu a veľké ambície nestráca, v čom ho podporuje najmä jeho rodina aj celý Slovnaft Team. Všetky jeho zážitky a zaujímavosti z Rely Dakar nájdete na jeho oficiálnom webe.

Novinky (38)

Štefan Svitko

21. marec 2022

Štefan Svitko laureátom Mimoriadnej ceny Krištáľového krídla 2022

Už 13 rokov je Slovnaft hrdým partnerom vytrvalého športovca a človeka s veľkým srdcom, Štefana Svitka. V nedeľu 20. marca 2022 bol Števo ocenený Mimoriadnou cenou Krištáľového krídla, ktorú získal nielen za svoje obdivuhodné športové výsledky, ale najmä za svoju výnimočnú ľudskosť a zmysel pre fair play. Vnímame ako veľké šťastie, že naša spolupráca prerástla za tie roky do priateľstva a Števovi srdečne blahoželáme. V jeho rukách je Mimoriadna cena na správnom mieste.

Štefan Svitko

25. január 2022

Svitko na Dakare predviedol rýchlosť, skvelú formu aj bojovnosť

Najúspešnejší slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko sa v sobotu 15. januára 2022 v noci vrátil z najnáročnejšej maratónskej rely sveta v Saudskej Arábii. Na Dakare 2022 štartoval vo farbách Slovnaft Rally Teamu už trinásty raz a opäť potvrdil, že patrí medzi svetovú špičku. Svoj tohtoročný výkon hodnotí vysoko, a to aj napriek celkovému 12. miestu.