Kultúra

Štúdio L+S

O projekte

„Mať v duši trošku smútku a neprestať sa smiať. Tak sa rodí ozajstný humor," povedal raz Milan Lasica. Spolu s Júliusom Satinským vytvorili herecké duo, ktoré poznalo a uznávalo niekoľko generácií. Po dvoch odvážnych a novátorských velikánoch inteligentného humoru bola pomenovaná aj unikátna divadelná scéna Štúdio L+S. Aj my sme sa mohli stať v roku 2009 súčasťou podpory ďalšieho rozvoju tohto divadla, aby sa mohol „intelektuálny kabaret” rozvíjať.

Štúdio L+S sa zrodilo v roku 1982 ako agentážne divadlo, čiže ako scéna bez stáleho hereckého súboru i režiséra. Hercov angažovalo na jednotlivé predstavenia, prípadne pozývalo hosťovať súbory s inscenáciami, ktoré ladili s profilom divadla.

Paralelne s tým sa uvádzali hudobné programy. Už po niekoľkých mesiacoch sa na doskách Štúdia L+S objavila dvojica Milan Lasica a Július Satinský v pôvodnej televíznej skladačke NIKTO NIE JE ZA DVERAMI. Postupne tu uviedli premiéry svojich najvýznamnejších hier DEŇ RADOSTI, NÁŠ PRIATEĽ RENÉ a výber zo starších dialógov JUBILEUM. Osudovo ovplyvnili podobu divadla nezameniteľnou poetikou.

 

Repertoár Štúdia L+S sa teší nepretržitému obrovskému záujmu divákov. Na jeho doskách vystúpili slovenské a české herecké špičky ako Marián Labuda, Martin Huba, Emília Vášáryová, Zdena Studenková, Kamila Magálová, Milan Kňažko, Boleslav Polívka či Oldřich Kaiser.