Ostatné aktivity

Scrabble z periodickej tabuľky prvkov a špiónka Trixi prilákali do Refinery Gallery desiatky detí

Bratislava, 26. júna 2023 – Dotknúť sa chémie, rafinérie, ale aj fyziky, matematiky, histórie či architektúry. Takmer 200 žiakov z bratislavských základných škôl sa mohlo na konci školského roka priblížiť svetu vedy a techniky na podujatí design factory Slovnaft College v Refinery Gallery – v bývalých priemyselných priestoroch, ktoré sa dnes využívajú na organizáciu rôznych podujatí. Aby deti objavovali svoje talenty, aby sa rozvíjali a získavali vedomosti, zručnosti aj sebavedomie, Slovnaft úzko spolupracuje so školami a podporuje mnohé aktivity pre žiakov aj študentov.

Rafinérske bingo či scrablle, kedy deti vytvárali slová zo značiek chemických prvkov, zisťovanie ph a riadenie rafinérskej kolóny, či hra na špiónku Trixi, ktorá zohrala kľúčovú úlohu pri bombardovaní bývalej bratislavskej rafinérie Apollo tvorili program design factory Slovnaft College. Pripravilo ju občianske združenie design factory, ktoré sa dlhodobo venuje výskumu industriálnej architektúry a jej konverzii, teda zmene účelu, na ktorý sa využíva. „Tým, že spravujeme budovu Refinery Gallery, bývalú výrobnú halu, ktorá dnes slúži inému, než pôvodnému účelu, sme sa rozhodli, že deťom priblížime historické súvislosti. Zároveň predstavujeme prácu architektov, projektantov, ale aj svet prípravy kultúrnych podujatí, ktoré tento priestor aktuálne plnia,“ hovorí event manažérka design factory Ivica Horáková. Súčasťou programu boli aj úlohy, hry a súťaže z oblasti chémie či priemyselných digitálnych aplikácií, ktoré pre deti pripravili zamestnanci a zamestnankyne Slovnaftu. Atmosféru podujatia si môžete pozrieť a zažiť v krátkom videu.

Spolupráca s design factory je súčasťou ucelenej stratégie podpory škôl, vzdelávania a rozvoja detí a mladých ľudí spoločnosti Slovnaft. „V Slovnafte veríme, že chémia je všetko, len nie nudná. Ak má iskru a je vyučovaná so zápalom, dokáže pritiahnuť už deti na školách. Navyše cez porozumenie procesom v rafinérií sa deti učia reálne spoznávať technológiu, ktorú ľudstvo vyvinulo, a dosiahlo vďaka nej istý evolučný stupeň. Táto znalosť umožňuje lepšie pochopiť komplexnosť problematiky, akou je dostupnosť energie, zem, klíma, ľudstvo, kvalita života a ako všetky tieto témy spolu súvisia a treba ich vnímať v celistvosti,“ vysvetľuje hovorca spoločnosti Anton Molnár. Aktivity a podpora sa tiahnu naprieč celou školskou sústavou – od základných cez stredné až po vysoké školy.

Už viac ako 10 rokov otvárajú školákom dobrodružné obzory chémie súťaže Krimichémia a Minikrimi, ktoré sú založené na objasňovaní kriminálneho činu pomocou chemických pokusov. O úspešnosti svedčí aj účasť viac ako 100 škôl v ostatnom kole Krimichémie. Za akronymom ME-PO-TE sa skrývajú medziškolské porovnávacie testy. Odhaľujú mladým chemikom a chemičkám štruktúru látok a učia ich tajomstvám analytickej chémie. Novinkou medzi školskými súťažami je Periodická tabuľka prírody, ktorá hľadá odpoveď na otázku, z akých zložiek a chemických prvkov sa skladá príroda okolo nás. Zapojené školy dostanú pre svoje experimenty malé, ale dobre vybavené laboratórium, pomôcky aj vzorky vody a pôdy.

Slovnaft myslí aj na učiteľov a učiteľky. Práve na ich pleciach je často zodpovednosť preniesť nadšenie pre svoj predmet na deti. Takmer stovka učiteľov chémie z rôznych slovenských škôl tento rok prišla na odborný seminár, kde sa mohli viac ponoriť do tém ropného priemyslu, ESG, životného prostredia či  uplatneniu absolventov a absolventiek prírodovedných odborov v praxi.

Okrem hravých aktivít rozvíja Slovnaft spoluprácu so školskou mládežou a strednými školami aj vďaka ponuke odborného výcviku a duálnemu vzdelávaniu. Žiaci a žiačky chemických a technických stredných odborných škôl môžu priamo v rafinérii praxovať. Dlhodobú spoluprácu má podnik aj s vysokými školami, kde niektorí zo Slovnaftárov aj prednášajú. Mladí ľudia môžu získať až 1000 eur za svoju diplomovú prácu o Slovnafte, ak sa uspejú v súťaži Najdiplomovka, pričom podporu získa aj fakulta, ktorá diplomovku do súťaže prihlásila.

#SpoluDokážemeVeľa

Novinky (25)

Ostatné aktivity

04. september 2023

Nová posila v tíme FC Košice

Košický futbalový klub FC Košice počas posledných piatich rokov zažíva doslova revolúciu. Od jeho vzniku spojením menších regionálnych klubov z okolia Košíc v roku 2018 sa postupne z treťoligového klubu prekopal až medzi elitu slovenského futbalu. V roku 2022 sa presťahoval do novej Košickej futbalovej arény, ktorá po dobudovaní klubu poskytne zázemie a zároveň futbalový zážitok na úrovni pre takmer 13 000 divákov.

Ostatné aktivity

10. august 2023

Detskí diváci na letné shakespearovské slávnosti cestovali opäť s nami

Aby mohli deti z Centier pre rodiny a deti zažiť čarovnú atmosféru divadelného predstavenia, spojili sme sa s SAD Dunajská Streda a zabezpečili im odvoz na Letné shakespearovské slávnosti. Tento rok si v rámci projektu SHAKESPEARE S DEŤMI 80 najmenších návštevníkov pozrelo autorskú rozprávku Klamár Jago aj vďaka nám.

Ostatné aktivity

16. jún 2022

Na Slovensku sa začína futbalový sviatok EURO U19

Majstrovstvá Európy vo futbale hráčov do 19 rokov prinesú na Slovensko najväčšie futbalové mládežnícke talenty. Svoju kariéru na nich odštartovali hviezdy svetového futbalu ako Mbappé, Torres Feran či Sané. Teraz je hosťujúcou krajinou sviatku mladých futbalistov EURO U19 v čase od 18. júna do 1. júla 2022 Slovensko a naša reprezentácia má ambíciu ukázať sa v tom najlepšom svetle. Po dvoch rokoch obmedzení organizátori veria, že vrcholové európske podujatie prinesie futbalovým fanúšikom nezabudnuteľné zážitky. K úspechu EURO U19 chce prispieť svojou podporou aj spoločnosť Slovnaft ako dlhoročný stabilný partner slovenského futbalu.