Zelené oázy

Dobrovoľníci Zelených oáz sadia, ošetrujú, budujú a čistia

Zelené projekty na celom Slovensku sa vďaka aktívnym dobrovoľníkom a podpore od projektu Zelené oázy prebúdzajú k životu. Na jar boli vysadené či ošetrené desiatky stromov, počas leta sa budujú komunitné záhrady a tok Klátovského ramena Malého Dunaja bol zbavený desiatich ton odpadu.

V 15. ročníku grantového programu Zelené oázy nadácie Ekopolis si finančnú podporu 60 000 eur rozdelilo 20 projektov na celom Slovensku. Všetky projekty budú zrealizované do konca októbra 2021, niektoré sú už v plnom prúde. Po ukončení bude vyhlásený Top projekt ročníka, ktorý získa finančnú podporu 1000 eur na jeho udržateľnosť a rozvoj.   Výsadba aleje jedlých gaštanov vrátila do obce Vinosady pôvodný tradíciu zberu jedlých plodov v neďalekej Gaštanke. Pôvodné zostarnuté a choré stromy nahradilo 20 nových jedlých gaštanov na ceste k prameňu Baňa a Kučišdorfskej priehrade. Nové stromy pribudli aj v starom „vojenskom“ parku v Senici, kde počas apríla v rámci generačnej výmeny vysadili mladí Senčania 17 stromov v duchu pôvodnej výsadby a 80 krov mahónie a vavrínovca. Nezaháľa sa ani v parkoch. V Botanickej záhrade v Košiciach, rozlohou najväčšej na Slovensku, dobrovoľníci realizujú dendrologický chodník. V Žiline sa opustené a zarastené územie lokality Frambor mení na zelený park, pribudlo stromoradie lemujúce chodník a bohatá trvalková výsadba. Opustené priestory sa menia na záhrady v Partizánskom aj Martine. V Partizánskom sa dobrovoľníci rozhodli vysadiť Baťoviansku záhradu, v Martine bude komunitná záhrada hostiť letnú čitáreň. V doline Roveň v Národnom parku Muránska planina zas piati dobrovoľníci ošetrili ovocný sad starých jabloní, čerešní, sliviek, hrušiek a orechov. O čistotu životného prostredia sa postarali dobrovoľníci z Kukkonie, ktorí vyčistili Žitný ostrov. Počas niekoľkých brigád vyzbieralo 450 dobrovoľníkov spolu 10 ton odpadu na približne 20 km úseku brehov Malého Dunaja. Čistenie bolo realizované v spolupráci so Štátnou ochranou prírody a pokračuje v ďalších úsekoch. Na projekte sa podieľa 14 obcí. Televízor, stavebný odpad, plastové fľaše či matrace – to všetko naši dobrovoľníci vyhodené v prírode, aj napriek tomu, že niektoré lokality rieky sa nachádzajú v 5. stupni ochrany. „Aj vďaka Zeleným oázam vidieť, že na Slovensku žije množstvo zanietených ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí a na tom, ako vyzerá ich okolie. Chcú sa podieľať na tom, aby sa lokalita, kde žijú, zmenila na príjemné miesto, ktoré podporuje biodiverzitu a dokáže sa vysporiadať so zmenami klímy,“ uvádza Ľubica Štúberová z Nadácie Ekopolis, programová manažérka programu Zelené oázy, ktorý financuje  Slovnaft.

Novinky (38)

Zelené oázy

14. november 2023

Baťovianska záhrada je inšpiráciou pre nový ročník Zelených oáz

Baťovianska záhrada z Partizánskeho zvíťazila v 17. ročníku grantového programu Zelené oázy a odovzdáva štafetový kolík ďalším tvorcom lepšej krajiny. Nový ročník programu sa začína práve teraz a umožňuje obciam, mestám, neziskovým organizáciám, školám a komunitným centrám uchádzať o podporu pre svoje projekty.

Zelené oázy

14. marec 2023

Najviac hlasov ste dali zelenej oáze z Nitry

Finančnú podporu získali nápady vo všetkých krajoch Slovenska. Hlasovať sa dalo od začiatku februára do začiatku marca na stránke oazy.sk. Osem projektov reprezentovalo osem krajov Slovenska. „Každý projekt v hlasovaní štartoval so základnou sumou 1000 eur a uchádzal sa o jej navýšenie. Vyzbierali sme 6095 platných hlasov. Takýto veľký záujem o hlasovanie nás potešil. Je ocenením kvality projektov, zaradených do hlasovania,“ hovorí Ľubica Štúberová, programová manažérka programu Zelené oázy z Nadácie Ekopolis. Najúspešnejším sa stal projekt „Alej nás spája“ z nitrianskej mestskej časti Prameň. Miestna komunita pri obytnej zóne tam za pomoci obyvateľov blízkeho okolia a žiakov priľahlých škôl plánuje...