Zelené oázy

Ovocná alej v Zálesí získala ocenenie Top projekt Zelených oáz 2021

Dobrovoľníci zo Zálesia pri Bratislave sa môžu pochváliť najlepším projektom grantového programu Zelené oázy 2021. Grant využili na výsadbu 130 ovocných stromov pri frekventovanej cyklotrase. Nová alej pomôže dotvoriť pokojnú vidiecku atmosféru, ku ktorej vždy patrili aj čerešňové stromy či moruše.

V 15. ročníku programu Zelené oázy získalo grant dvadsať výborných nápadov a zelených riešení z celého Slovenska. Vďaka nim je vyčistený breh Klátovského ramena na Malom Dunaji, komunitné ekocentrum Búda v Žiari nad Hronom môže otvoriť svoje brány verejnosti, pod žilinskou estakádu je namiesto zanedbanej plochy zelený Park Frambor a v Gelnici majú mestskú včelnicu. Grantový program organizuje Slovnaft v partnerstve s Nadáciou Ekopolis. „Program Zelené oázy má za sebou 15 ročníkov. Sú v ňom obsiahnuté hodnoty našej spoločnosti – vytrvalosť a reálne výsledky pre ľudí. Pri odbornom posudzovaní zelených projektov je po celý čas naším partnerom Nadácia Ekopolis. Stromy a zeleň vysadené v prvých ročníkoch programu Zelené oázy už stihli poriadne vyrásť. Verím, že 130 ovocných stromov o Zálesia top projektu grantového programu 2021 bude o ďalších 15 rokov mohutnou a zdravou alejou,“ hovorí Anton Molnár, riaditeľ Komunikácie a hovorca spoločnosti SLOVNAFT, a.s. Nikola Žišková z občianskeho združenia Naše Zálesíčko vysvetľuje, čo viedlo miestnych obyvateľov k výsadbe stromov pôvodných odrôd ako moruša, slivka, čerešňa, višňa, hruška, ale aj lipa: „Ovocná aleja je vysadená pri cyklotrase, ktorá prepája Malinovo – Zálesie – Most pri Bratislave a vedie až do Bratislavy. Alej je náš dar prírode, aj každému, kto ňou prejde. Cyklistom a bežcom prinesie tieň a chládok. V otvorenej krajine stromy prirodzene stlmia vietor, znížia prašnosť, zadržia vodu. Keď zmohutnejú, ponúknu na jar krásu a vôňu kvitnúcich korún a v lete svieže ovocie. V širšom zmysle alej poslúži aj pri obnove biodiverzity v lokalite, pretože podporí hniezdenie vtáctva, kuklenie motýľov i opeľovanie kvetov hmyzom.“ Atmosféru v deň výsadby približuje aj krátke video. Cena za TOP projekt bude víťazovi kvôli pandemickým opatreniam odovzdaná symbolicky prostredníctvom online priestoru. Spolu s ňou poputuje občianskemu združeniu Naše Zálesíčko aj odmena vo výške 1.000 eur na ďalší rozvoj projektu.

Novinky (38)

Zelené oázy

14. november 2023

Baťovianska záhrada je inšpiráciou pre nový ročník Zelených oáz

Baťovianska záhrada z Partizánskeho zvíťazila v 17. ročníku grantového programu Zelené oázy a odovzdáva štafetový kolík ďalším tvorcom lepšej krajiny. Nový ročník programu sa začína práve teraz a umožňuje obciam, mestám, neziskovým organizáciám, školám a komunitným centrám uchádzať o podporu pre svoje projekty.

Zelené oázy

14. marec 2023

Najviac hlasov ste dali zelenej oáze z Nitry

Finančnú podporu získali nápady vo všetkých krajoch Slovenska. Hlasovať sa dalo od začiatku februára do začiatku marca na stránke oazy.sk. Osem projektov reprezentovalo osem krajov Slovenska. „Každý projekt v hlasovaní štartoval so základnou sumou 1000 eur a uchádzal sa o jej navýšenie. Vyzbierali sme 6095 platných hlasov. Takýto veľký záujem o hlasovanie nás potešil. Je ocenením kvality projektov, zaradených do hlasovania,“ hovorí Ľubica Štúberová, programová manažérka programu Zelené oázy z Nadácie Ekopolis. Najúspešnejším sa stal projekt „Alej nás spája“ z nitrianskej mestskej časti Prameň. Miestna komunita pri obytnej zóne tam za pomoci obyvateľov blízkeho okolia a žiakov priľahlých škôl plánuje...