Štefan Svitko

🏍️ Štefan Svitko si na jubilejnom Dakare splnil svoj cieľ skončiť v TOP 10 🏍️

Trojnásobný majster Európy, 25-násobný majster Slovenska v enduro a cross country a najúspešnejší slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko sa v sobotu 20. januára 2024 v noci vrátil zo Saudskej Arábie z najprestížnejších pretekov sveta. Na Rely Dakar štartoval vo farbách Slovnaft Rally Teamu už pätnástykrát. Pri jeho mene sa v listine motocyklových pretekárov vyníma oficiálny štatút „Dakarská legenda“. Opäť sa ukázalo, že mu tento štatút oprávnene patrí. V nabitej konkurencii továrenských jazdcov skončil na celkovom 9. mieste.

 

Svitkov výkon na Dakare nijako nepoznačil ani fakt, že mal úplne nový podporný tím – mechanika Ladislava Morinca a logistu Rastislava Kokavca. Práve naopak. Po dvoch 12. miestach z predchádzajúcich Dakarov v rokoch 2022 a 2023 bol návrat do TOP 10 o to hodnotnejší.

Potvrdenie svojej pozície v elitnej TOP 10 ho teší: „Splnil som si svoj osobný cieľ. S výnimkou pádu v predposlednej etape som absolvoval preteky bez výraznejších nehôd alebo technických problémov. Dá sa povedať, že tento Dakar mal pre mňa hladší priebeh, a to napriek tomu, že jednotlivé etapy boli rovnako náročné ako v minulých ročníkoch. Dakar vždy bol a bude najtvrdšia rely sveta. Dá sa však na ňu dobre pripraviť a vďaka skúsenostiam a troche šťastia aj zajazdiť výborný výsledok.“

Napriek každoročnej snahe organizátorov o zlepšenie bezpečnosti jazdcov tohtoročný Dakar poznačila aj tragédia. V druhej etape na 448. kilometri sa zranil španielsky motocyklista Carles Falcón. Štyridsaťpäťročný jazdec zomrel osem dní po transporte do nemocnice v saudskoarabskom Al-Duwadimi. „Táto tragédia poznačí všetkých, aj keď sme o jeho zdravotnom stave nemali bezprostredné informácie. Keď sa však niečo také stane, nosíte to v hlave a podvedome na to myslíte pri každej dune, každom kameni, pri ktorom môžete stratiť kontrolu nad motocyklom,“ priznáva Š. Svitko.

Štefan Svitko zvládol počas 14 dní 12 etáp bez výkonnostných výkyvov v elitnej skupine najrýchlejších jazdcov. Miesto v prvej desiatke si Svitko vyjazdil v tohtoročne novinke, náročnej 48-hodinovej etape. Hoci časové rozdiely sa nabaľovali pri navigačných chybách, o ktoré v neobývanej púšti u všetkých jazdcov nebýva núdza, Svitko sa držal svojho plánu a 9. pozíciu si udržal až do cieľa. „Podstatné pre mňa v každej etape bolo, že motorka nemala vážnejšie poruchy a ja som zostal koncentrovaný. Išiel som naplno, no bez zbytočného riskovania, čo bola aj naša taktika, ktorá priniesla veľmi dobrú celkovú pozíciu už v polovici pretekov. A tú som sa snažil vylepšovať a udržať až do cieľa poslednej etapy,“ vysvetľuje Svitko.

Štefan Svitko aj tento rok jazdil na motorke KTM 450 Rally Replica. Počas púštnych pretekov sa o ňu staral Ladislav Morinec: „Veľa času sme venovali príprave motorky a boli sme pripravení aj na nepredvídateľné situácie. Hoci väčšinu času sme riešili iba drobné opravy a pravidelný servis po každej etape, spotrebovali sme azda všetky náhradné diely, ktoré sme mali k dispozícii.“

Rastislav Kokavec takisto absolvoval Dakar prvý krát a ako sám povedal, nebolo príliš veľa času si ho užiť. „Vždy sa tam niečo deje, náročné stokilometrové presuny, riešenie detailov s organizátormi, potom Števov príchod po etape. Na všetko sme boli dvaja. A výsledok? Vynikajúce 9. miesto medzi továrenskými tímami, ktoré mali niekoľko desiatok ľudí, ohromné množstvo techniky a vybavenia,“ dodáva na záver R. Kokavec.

Svojich 15 štartov na Dakare jazdil Štefan Svitko vo farbách Slovnaft Rally Teamu. „Od prvého Dakaru až po ten tohtoročný zažívame vďaka našej úzkej spolupráci veľké dobrodružstvo. Je pre nás cťou, že v Slovnaft Rally Teame máme práve Štefana Svitka a vďaka jeho jazdeckému talentu a húževnatosti figuruje značka Slovnaft už 15 rokov medzi top účastníkmi tohto legendárneho podujatia,“ uviedol Anton Molnár, hovorca a riaditeľ Komunikácie.

Tohtoročný Dakar mal celkovo 12 etáp. Začínal prológom v meste Al Ula a skončil v Yanbu na pobreží Červeného mora 19. januára 2024.

Od svojej premiéry na Dakare v roku 2010 vo všetkých ročníkoch štartoval Štefan Svitko s podporou Slovnaftu.

#SpoluDokazemeVela

Novinky (39)

Štefan Svitko

05. január 2024

Štefan Svitko prepisuje históriu počtu štartov na Dakare

Už pätnásty raz sa Štefan Svitko vo farbách Slovnaft Rally Teamu postaví na štart najťažšej rely sveta. Najúspešnejší slovenský motocyklový jazdec, trojnásobný majster Európy, ktorý sa tento rok po 25. krát stal majstrom Slovenska v enduro a cross country bude opäť jazdiť s titulom Dakarská legenda.

Štefan Svitko

21. marec 2022

Štefan Svitko laureátom Mimoriadnej ceny Krištáľového krídla 2022

Už 13 rokov je Slovnaft hrdým partnerom vytrvalého športovca a človeka s veľkým srdcom, Štefana Svitka. V nedeľu 20. marca 2022 bol Števo ocenený Mimoriadnou cenou Krištáľového krídla, ktorú získal nielen za svoje obdivuhodné športové výsledky, ale najmä za svoju výnimočnú ľudskosť a zmysel pre fair play. Vnímame ako veľké šťastie, že naša spolupráca prerástla za tie roky do priateľstva a Števovi srdečne blahoželáme. V jeho rukách je Mimoriadna cena na správnom mieste.