Životné prostredie

Aj kvapka oleja sa ráta

O projekte

Aj použitý kuchynský olej má hodnotu a nemusí skončiť vo výlevke. Spoločne máme možnosť to prírode uľahčiť zberom odpadového oleja. Stačí priniesť váš použitý olej na naše čerpacie stanice. Vďaka ekologickému projektu Aj kvapka oleja sa ráta môžete odovzdávať olej na vybraných čerpacích staniciach Slovnaft po celom Slovensku.

Použitý kuchynský olej zanáša kanalizáciu a znečisťuje vodu. Jeho separovaním môžeme chrániť nielen životné prostredie, ale aj šetriť náklady na opravy upchatých kanalizácií. Aby si to príroda neodniesla za nás, môžete aj vy odniesť váš použitý kuchynský olej na naše čerpacie stanice. Z odovzdaného kuchynského oleja sa následne vyrobí biopalivová zložka do motorovej nafty, ktorá znižuje emisie skleníkových plynov viac ako o polovicu. Použitý kuchynský olej môžete odovzdať už na 212 čerpacích staniciach Slovnaft po celom Slovensku, priamo v rafinérii Slovnaft a každú sobotu aj v bratislavskej starej tržnici. Navyše za každý odovzadný deciliter oleja získate  1 bod vo vašej zákazníckej aplikácii Slovnaft Move.

Na zber je vhodný akýkoľvek rastlinný kuchynský olej – po vyprážaní, z fritéz, ale aj taký, ktorý slúžil ako nálev potravín – rýb, zeleniny či syra. Dôležité je zbierať čistý olej, teda bez zvyškov potravín či vody. Najvhodnejšie je zliať ho cez sitko do čistej a suchej PET fľaše alebo originálneho obalu.

Projekt Aj kvapka oleja sa ráta odštartoval v roku 2011 v spolupráci so spoločnosťou Rest Oil. Po pilotnom zbere oleja na vybraných čerpacích staniciach v máji 2011 sa projekt postupne rozšíril na 10 čerpacích staníc, na ktorých boli trvalo umiestnené zberné kontajnery. Aby možnosť odovzdať použitý kuchynský olej dostali aj obyvatelia viacerých slovenských miest, v roku 2013 pribudlo ďalších päť čerpacích staníc so zberným miestom.  V roku 2015 sme spojili sily s novým, silným partnerom – spoločnosťou Meroco, vďaka ktorej sa môže z vyzbieraného odpadového oleja vyrábať biopalivová zložka. Projekt sa dostal bližšie k ľuďom po roku 2015, keď sa postupne rozšíril až na 212 čerpacích staníc v 118 mestách a obciach po celom Slovensku, aby mali všetci ľudia rovnaký prístup k ekologickejším riešeniam.

Hľadať

Novinky (13)

Aj kvapka oleja sa ráta

11. december 2023

Čo zostane z vianočného hodovania, poslúži ďalej. Použitý olej do drezu nepatrí. Viete, čo s ním urobiť?

Predvianočné obdobie návštev a sviatočné hodovanie prináša so sebou intenzívnejší ruch v kuchyni a väčšiu spotrebu olejov a tukov. Vedeli ste, že zvyšky z vianočného smaženia, varenia a pohostenia môžu poslúžiť ako cenná surovina pre výrobu biozložky do motorových palív? Použité oleje z kuchyne sa preto už roky zbierajú na druhotné využitie. Povieme vám, ako s nimi správne naložiť.