Aj kvapka oleja sa ráta

Za pol roka viac než 26 ton použitého kuchynského oleja

Na čerpacích staniciach po celom Slovensku máme až 195 zberných miest, kde môžete kedykoľvek odovzdať použitý kuchynský olej na ďalšie spracovanie a získať zaň body na svoje MOVE konto.

Vedeli ste, že 1 deciliter oleja dokáže znečistiť až 1000 litrov vody? Príroda si s nerozložiteľným olejom nedokáže poradiť. Škodí vode, pôde aj živočíchom. Ani vylievanie oleja do výlevky v kuchyni nie je dobrý nápad. Na stenách kanalizačných rúr tuhne, znižuje prietok a môže časti kanalizácie upchávať. Preto sme pred 12 rokmi odštartovali iniciatívu Aj kvapka oleja sa ráta a za ten čas sme s partnerskou spoločnosťou Meroco spracovali už vyše 400 ton kuchynského oleja na biopalivovú zložku, ktorú pridávame do motorového paliva.

Okrem našich čerpacích staníc cestuje projekt Aj kvapka oleja sa ráta aj priamo k vám. Napríklad dnes nájdete naše zberné miesto na podujatí Eko deň v Považskej Bystrici.

#SpoluDokazemeVela #AjKvapkaOlejaSaRata #CircularEconomy

Novinky (12)

Aj kvapka oleja sa ráta

11. december 2023

Čo zostane z vianočného hodovania, poslúži ďalej. Použitý olej do drezu nepatrí. Viete, čo s ním urobiť?

Predvianočné obdobie návštev a sviatočné hodovanie prináša so sebou intenzívnejší ruch v kuchyni a väčšiu spotrebu olejov a tukov. Vedeli ste, že zvyšky z vianočného smaženia, varenia a pohostenia môžu poslúžiť ako cenná surovina pre výrobu biozložky do motorových palív? Použité oleje z kuchyne sa preto už roky zbierajú na druhotné využitie. Povieme vám, ako s nimi správne naložiť.