Aj kvapka oleja sa ráta

Čo zostane z vianočného hodovania, poslúži ďalej. Použitý olej do drezu nepatrí. Viete, čo s ním urobiť?

Predvianočné obdobie návštev a sviatočné hodovanie prináša so sebou intenzívnejší ruch v kuchyni a väčšiu spotrebu olejov a tukov. Vedeli ste, že zvyšky z vianočného smaženia, varenia a pohostenia môžu poslúžiť ako cenná surovina pre výrobu biozložky do motorových palív? Použité oleje z kuchyne sa preto už roky zbierajú na druhotné využitie. Povieme vám, ako s nimi správne naložiť.

Smaženie vyprážanie a servírovanie studených jedál naložených v oleji patrí medzi tradičné spôsoby sviatočného hodovania. Vylievanie oleja do drezu rozhodne nie je vhodným spôsobom, ako s použitým tukom naložiť. Takáto likvidácia tuku môže spôsobiť upchávanie kanalizácie, zbytočné náklady navyše a v konečnom dôsledku aj znečistenie prírody.

Použitý olej nepatrí ani do kontajnera pre kuchynský odpad a už vôbec nie do kompostéra. Ak by sa olej dostal do pôdy, mohol by spôsobiť kontamináciu a udusiť drobné organizmy či hmyz. Prítomnosť oleja vo vodnom toku je ešte väčším problémom. Jeden deciliter oleja dokáže znečistiť až 1 000 litrov vody.

Riešenie je pritom jednoduché: po použití zlievajte kuchynský olej do čistej PET fľaše a keď ju naplníte, odovzdajte ju do špeciálneho kontajnera na jednej z  189 čerpacích staníc Slovnaft. Zmiešať môžete olej zo smaženia, s tukom, v ktorom boli naložené rybičky, artičoky či sušené paradajky. Takouto recykláciou si navyše „zarobíte“ body do svojho Slovnaft MOVE konta. Za každý deciliter odovzdaného oleja získate 1 bod.

Čo sa s použitým kuchynským olejom deje ďalej? Slovnaft v spolupráci so spoločnosťou Meroco spracúva použitý olej na výrobu biopalivovej zložky do motorovej nafty. Od roku 2011 takto spoločnosť vyzbierala viac než 450 ton oleja.

Nájdite si vašu najbližšiu Slovnaftku, kde môžete použitý kuchynský olej odovzdať, a tiež návod, ako to urobiť.

 

Novinky (12)