Komunita

Skús pokus

O projekte

Deti sa nepýtajú ako, ale prečo… Aby sme im pomohli nájsť odpovede na všetky otázky, zapojili sme sa do celoslovenskej odbornej súťaže Chémia pod pokrievkou - Skús pokus. Čo dokážu ocot a sóda? Aj na túto otázku hľadali odpovede žiaci zo základných škôl.

Chemická súťaž je určená pre žiakov 6. – 9. ročníka základných škôl, ktorých vedie ich pedagóg. Každý tím sa zapojí tak, že vymyslí a demonštruje chemický pokus pomocou bežných potravín. Ten následne natočí v minimálne 4-minútovom videu a pošle do súťaže.

Cieľom súťaže je, aby žiaci vnímali chémiu ako súčasť svojho každodenného života, získali nové poznatky a naučili sa pracovať v tíme. Tímy, ktoré preukážu originalitu a kreativitu v spracovaní svojich pokusov, budú odmenené diplomom od vydavateľstva Expol Pedagogika a hodnotnými cenami.

Ceny sú rozdelené do štyroch kategórií:

Ocenenie EXPOL PEDAGOGIKA – individuálna cena pre tím za prvé, druhé a tretie miesto, ktoré určí odborná porota.

Ocenenie verejnosti – individuálna cena pre tím za prvé, druhé a tretie miesto, ktoré určí verejnosť na základe hlasovania na webovej stránke www.expolpedagogika.sk

Ocenenie najaktívnejšej školy, z ktorej sa do súťaže zapojí najviac tímov.

Ocenenie hlasujúceho – individuálna cena od spoločnosti Expol Pedagogika pre hlasujúceho. Do žrebovania sa hlasujúci dostanú na základe pravdivého vyplnenia hlasovacieho lístka na webovej stránke.

V prvom ročníku celoslovenskej chemickej súťaže sa finálový boj uskutočnil medzi tridsiatimi talentovanými študentmi. Kreatívne a vizuálne ohromujúce pokusy boli hodnotené odbornou porotou, ktorá vybrala troch najlepších. Do rozhodovania sa aktívne zapojila aj verejnosť, keď finalistom poslala viac ako 3 000 hlasov. Spomedzi hlasujúcich si jeden šťastlivec odniesol Ocenenie hlasujúceho.

Víťazné tímy boli pozvané na slávnostné vyhodnotenie, kde im bola ponúknutá jedinečná príležitosť vidieť molekulárnu gastronómiu v akcii. Tá sa snaží pochopiť chemické reakcie a fyzikálne deje, ku ktorým dochádza počas varenia, a hľadá možnosti odlišných spôsobov prípravy jedál.

Víťazné tímy, ktoré preukázali svoje vedomosti o chémii ako súčasti bežného života, dostali možnosť nahliadnuť tam, kde sa bežný človek nikdy nedostane - do rafinérie Slovnaft. Po exkurzii nasledoval slávnostný obed na vyhliadkovej veži Ufo v Bratislave a každý z účastníkov dostal aj darček - encyklopédiu pre malých vedcov. Toto bude nezabudnuteľný zážitok, ktorý im ukáže, že chémia je všade okolo nás a môže byť veľmi zábavná.

Novinky (3)

Skús pokus

04. jún 2018

Skús pokus má svojich víťazov

Dňa 29. mája sa na pôde Slovnaftu, generálneho partnera projektu Skús pokus, uskutočnilo slávnostné udeľovanie cien víťazom 2. ročníka odbornej chemickej súťaže pre 2. stupeň základných škôl.

Skús pokus

30. máj 2017

Chémia pod pokrievkou Skús pokus

Slovnaft ako generálny partner podporil 1. ročník celoslovenskej súťaže Chémia pod pokrievkou „Skús pokus". Súťaž bola určená pre žiakov 2. stupňa základných škôl. Ich úlohou bolo pod vedením učiteľa vymyslieť a realizovať chemický pokus, ktorý nakrútili na video a poslali do súťaže.