„S mojím medzinárodne uznávaným albumom "Bright Future" som získal prestížnu cenu na Danish Music Awards. Študujem na Kráľovskej akadémii hudby v Dánsku a koncertujem na medzinárodných pódiách.“
TNE
Príbehy úspešných talentov
„S mojím medzinárodne uznávaným albumom "Bright Future" som získal prestížnu cenu na Danish Music Awards. Študujem na Kráľovskej akadémii hudby v Dánsku a koncertujem na medzinárodných pódiách.“
Hudba je pre mňa vyjadrením emócií, môžem do nej vložiť bolesť aj radosť. Hudbou viem vyjadriť aj to, čo slovami nedokážem. Na zobcovej flaute hrám od svojich piatich rokov a milujem tento nástroj. Niekoľkokrát som získala grant Talent novej Európy a malo to pre mňa úžasný zmysel. Vďaka grantu som sa mohla zúčastniť majstrovských kurzov v zahraničí, stretnúť sa so špičkovými učiteľmi a kúpiť si nové, kvalitné nástroje, na ktorých je radosť hrať pred publikom. Mojím snom je dokázať, že zobcová flauta je rovnocenná s inými nástrojmi. Som rada, keď vidím, že moja hudba robí ľuďom radosť.
Viac o talenteOd malička ma zaujímali najmä súvislosti medzi jednotlivými prírodovednými predmetmi. Možnosť trávenia času v laboratóriu je pre mňa naplňujúcou o to viac, ak môžem moje výsledky publikovať medzi nielen odbornú ale aj širokú verejnosť a tak dostávať vedu do povedomia viacerých mladých ľudí. Najdôležitejšou vecou vo vede však pre mňa však nie je úspech ale vytrvalosť. Rada by som žila vo svete, kde budú študenti čoraz viac hľadieť na vedné odbory so záujmom, než so strachom, či nechuťou. Grant, ktorý som získala prostredníctvom programu Talenty Novej Európy, mi pomohol dokončiť môj stredoškolský projekt týkajúci sa modelovania selektívneho senzora na diagnostiku chrípkových ochorení a modelovanie senzora na stanovenie dopingových látok u športovcov.
Viac o talentePracuje ako lekárka v univerzitnej nemocnici v švajčiarskom Bazileji, venuje sa výskumu rakoviny pečene. V štrnástich rokoch skúmala doma v pivnici rastliny, o dva roky neskôr už pozorovala rakovinové bunky v laboratóriu. Z grantu TNE absolvovala v USA výskumnú stáž na prestížnej Mayo Clinic. Vďaka tejto stáži sa naučila nové výskumné techniky a prehĺbila kontakty. Emília pracovala aj na výskume na univerzite v Heidelbergu a venovala sa zlepšovaniu podmienok pre mladých výskumníkov v spolupráci s Európskou komisiou. Je v rebríčku slovenského Forbesu 30 pod 30, ktorý každoročne vyberá najperspektívnejších mladých ľudí u nás.„Keď človek robí to, čo nie je možno úplne bežné, tak sa stretne aj s tým, že nie každý to pochopí. Ak je to ešte aj v mladom veku, ako to v Talentoch Novej Európy býva, tak sa človek môže sám seba pýtať, či je to dobrý nápad. Ja som veľmi rada, že moje pochybnosti sa rozptýlili práve aj na stáži na Mayo Clinic, kde som stretla ľudí, ktorí ma inšpirovali svojím príbehom a stali sa mojimi mentormi. Začala som sa cítiť pochopená a viem sa vcítiť aj do iných ľudí, ktorí sa rozhodli pre niečo iné.“
Viac o talente„Skáčem dobre, skáčem rád! Ako 12-ročný som preskočil konštrukčný bod mostíka K120 v Predazzo vo Val Di Fiemme. Presne na tom mieste, kde sa budú o niekoľko rokov konať zimné olympijské hry Milano Cortina 2026, na ktorých by som veľmi chcel reprezentovať Slovensko. A možno mi je to súdené, ten mostík mi totiž veľmi sedí.“
Viac o talente„Nežijem v uzavretej bubline, občas sa stretnem s nepochopením toho, čo robím. Ale práve svojim bytím a tým, že ľudí pozývam na svoje koncerty, vychovávam si publikum. To postupne začne rozumieť nielen mne, ale hlavne mojej hudbe.“ Koncertná klaviristka, skladateľka a speváčka Kristína študuje hudbu už 25 rokov. Vystupuje ako sólová komorná umelkyňao a s Júliou Stahl Novosedlíkovou ako Devanas Duo. Za sebou majú vystúpenia v Číne či Holandsku a vydali aj debutový album. Fanúšikovia ju môžu poznať ako speváčku pod pseudonymom Kriss Krimm. Vďaka TNE mohla študovať v zahraničí, a tak rozvíjať svoje nadanie. Za svoje najväčšie úspechy považuje účinkovanie na hudobných festivaloch ako Viva Musica, Konvergencie či Piano Days, jej interpretácie boli odvysielané aj v rámci koncertov komornej hudby na RTVS.
Viac o talenteOd skončenia strednej školy sa biomedicínske inštitúty a laboratória stali mojím druhým domovom a zahĺbila som sa do štúdia imunológie, neskôr neurovedy. Vďaka grantu TNE som mala možnosť absolvovať výskumnú stáž v Severnom Írsku, kde som odhaľovala ako immunitné bunky vedia regenerovať neurónové komunikácie v skleróze multiplex. Táto stáž mi dala neoceniteľné skúsenosti, ktoré som neskôr využila počas výskumnej stáže v Izraeli, kde som sa venovala následkom starnutia immunitného systému na CAR-T immunoterapiu. Aktuálne sa venujem výskumu neurodegeneratívnych ochorení a zápalu mozgového tkaniva na mojej domovskej univerzite v Anglicku. Okrem dní strávených v laboratóriu ma napĺňajú aj možnosti prezentovať a zdieľať môj výskum odbornej aj širokej verejnosti na medzinárodných podujatiach a konferenciách na svetovo uznávaných inštitútoch ako University of Cambridge.
Viac o talenteOd malička som nikdy nepatril medzi najposlušnejšie deti. Zatiaľ čo moji spolužiaci pozorne počúvali výklad učiteľov, ja som si vymýšľal bláznivé príbehy, ktoré som potom ilustroval a následne nimi zabával všetkých ostatných spolužiakov. Môj život sa prvýkrát začal uberať iným smerom, keď som vkročil do ZUŠky. Prihlásil som sa na literárno-dramatický odbor, kde ma chvíle strávené vymýšľaním príbehov začali výrazne formovať. Na letnej brigáde som si zarobil na prvý foťák a od toho momentu sa začínali moje prvé filmové režisérske skúsenosti. S kamerou som chodieval po ulici, zachytával prirodzené ľudské emócie neznámych ľudí v rôznych momentoch. Z tejto tvorby sa postupne vykľuli krátke hrané filmy, ktoré svojimi témami nastavovali zrkadlo okolitému svetu. Stať sa filmovým režisérom je môj neodmysliteľný celoživotný sen. Dnes mám 22 rokov a vidím ešte veľmi veľkú cestu pred sebou, ktorú musím zdolať, aby som o sebe jedného dňa mohol povedať, že som režisér. Študovať filmovú réžiu na akademickej pôde pre mňa znamená príležitosť konečne získavať vedomosti od profesionálov a tvoriť medzi tými najlepšími. Darí sa mi to aj vďaka programu Talenty Novej Európy.
Viac o talenteVenujem sa syntetickej biológii, ktorá sa zaoberá konštrukciou nových biologických systémov a organizmov. Fascinuje ma potenciál aplikácií tejto inžinierskej disciplíny: od výroby nových personalizovaných liekov na rakovinu až po ekologické odbúravanie oxidu uhličitého z atmosféry. Veľmi ma motivuje fakt, že syntetická biológia je mladým odborom a existuje v nej obrovský priestor na nové praktické inovácie. V budúcnosti by som chcel napomáhať rozvoju biotech a medtech sektora na Slovensku, aby sme naplnili náš inovačný a komerčný potenciál v tejto oblasti. Grant z programu “Talenty Novej Európy” podporil moje doktorandské štúdium na Oxforde a posunul ma bližšie k môjmu cieľu.
Viac o talenteLezeniu sa venujem vďaka mojim rodičom. Priviedli ma k nemu už v útlom detstve, keď som mal 3-4 roky. Najprv to bola pre mňa len zábava a hra, ale keď som začal od 6 rokov aj pretekať, veľmi ma to chytilo a nesmierne ma to baví až dodnes. Je to komplexný šport, náročný pre telo aj hlavu a zároveň má rôzne formy – vonku na skalách aj vnútri na stene. Svoj život si bez lezenia už vôbec neviem predstaviť. Zlepšovanie sa ide veľmi pomaly a vyžaduje si dosť veľké úsilie pomocou rôznych foriem dennodenného tréningu. Najdôležitejšia je vytrvalosť a vnútorná motivácia, ktorá mi pomáha vydržať aj náročné tréningy na hranici mojich schopností či prekonať nepríjemné vonkajšie podmienky ako chlad, dážď a vietor. Mojím najväčším snom je stať sa raz majstrom sveta alebo prebojovať sa na olympiádu. K výsledkom, ktoré sa mi podarilo za posledné dva roky dosiahnuť, mi významne pomohol aj grant TNE. Vďaka nemu som si vedel zabezpečiť časť výstroja a materiálu nevyhnutného pre tento šport a tiež viac sa venovať regenerácii, čo mi veľmi pomohlo zlepšiť svoj výkon. Som zaň veľmi vďačný.
Viac o talenteŽijem v rodine, kde všetci štyria súrodenci športujeme, je to náš životný štýl. Mamina sa o nás stará sama a akékoľvek "sponzorstvo" mi pomôže priblížiť sa k svojmu cieľu - byť úspešnou slovenskou reprezentantkou a nominovať sa na olympiádu. Vďaka grantu TNE som mohla absolvovať sústredenie v Tatrách, po ktorom som sa zúčastnila európskeho pohára žien v Barcelone v triatlone a síce som len juniorka, umiestnila som sa na 10. mieste. Priala by som si viac takýchto pretekov s ešte lepším umiestnením...:) Je škoda, že na Slovensku nemáme športové štipendiá na všetkých školách, ktoré by nám športovcom pomohli sa venovať tomu čo nás baví. Preto som veľmi povďačná grantovému programu TNE, ktorý mi pomohol v roku 2020 ísť po svojej vysnívanej ceste.
Viac o talenteSpoločenská zodpovednosť je našou neoddeliteľnou súčasťou. Je pre nás dôležité dávať priestor aktivitám a projektom, ktoré vytvárajú udržateľné hodnoty pre budúcnosť spoločnosti.